19.5.06

güllerim soldu..

birden aklıma bu sarkı takıldı..sözleri nasıldı diye mırıldanmaya başladım.gerisi gelmedi tıkandım.sonra medya pileyırı açtım(pileyır mı, ebet),sarkıyı listeden sectim ve actım.gecenin bi yarısı takıldı aklıma işte..herkesin hayatı, sectigi yolu, yaşam şekli, yapması gerekenler ve dahası vardı:
su an ben bunları yazarken uykusunda mışıl mışıl uyuyan, butun günün yorgunluğuyla yattıgı yeri hiç umursamayan, sevgilisini ruyasında görmek ümidiyle yatan, su saatte çocuk yapmaya calışanlar belki de.. belki de yolda olup sevdiklerii düşünenler..uzun bi süre hayatlarına pause tuşuna basmış ve sonra yeniden play tuşuna basanlar...gelecege dair planlar içinde olanlar..öss derdine düşenler, annesinin sütünü isteyen üst kattaki minik bebeğin sesi, sezen aksu dinleyen düşünen insan(ve şimdi sıradaki sarkı 'seni kimler aldı')
işten gelenler , gece calışanlar, kavga edenler, sokaktaki kedilerin miyavlaması(acaba neden), yoldan hızla gecen arabayı kullanan kişinin piskolojisi, aç yatan bir insanın uyuyup uyuyamaması, eglenmekte olan gençler( bu gece barda gönlüm hovardaaa, hobba hobbaa) dönmek üzere gidecekler, gidenleri bekleyenler, gidenlerin gelmesi, herşeyin aynı olması(onca sey değişirken), ünlü bi insancığın su an ne durumda oldugu, ders çalışmakta olan cocuk, çişini yapmakta olan ufaklık, gencliği pisliğe bulaştırmaya calışan o kötü düşünceli 'hap vereyim mi?' diyen adam, tam su sdakikalarda ölen birisi(kimbilir hangi nedenle) , canının acısıyla feryat eden etten kemikten olan kimse, ilkokul ögretmenim, her sabah karşılaştıgım o calışkan çocuk, işsiz kalmış baba, haftasonu geziye gidecek heyecanlı çocuk, yarın sabahkı harclığıyla planlar yapmakta olan kıvırcık saçlı küçük kız, sakal traşı olmaya calışan göbekli amca,hiç vakti değilken hayattan gidenlerin tümünün nerede oldugunu düşünen biri, aynada sivilcesine bakan ve kendisini begenmeyen ergen, saatini yanlış kurup uykusunu bölen insan, arkadaslarıyla buluşmaya gidecek olan yeni yetme, bugun haksızlıga ugramış ve hala etkisinden kurtulamamış memur, sevgilisiyle kavga etmiş üzerine onca şey yedikten sonra uyumakta zorlanan kişilik, yetiştirmesi gereken bir raporu hazırlamaya calışan ögrenci, kafasına göre birilerine kızan bagnaz (ama egitimli kişi bu) bir insanın elini kolunu sallayarak girdigi yerde birilerinin canını almasının ardından kalan boşluk, hastanede calışan memurların birbirlerine sorunlarını anlatmaları, kabus görüp uykusunda aniden uyanan bayanın eşine sarılması, minik cocugun oyuncagı kucagında uyuyup kalması, hani herseyindim ben senin diye bagıran kadının kocasının tepkisiz kalması, bir tinercinin sokagın kenarında kıvrılıp uyumaya calışması, ' bugun de bitiyor' diye iç geciren.. ruyasında burj-el arab'ta tatil yapan ...

galiba bunca seyler olurken ben minicik kalıyorum..
yerimi kestiremedim..siz nerdesiniz?

2 yorum:

skullcan dedi ki...

senin yerin benim kalbim..

chimera dedi ki...

1991'de bu sarkiyi ilk dinledigimde, sadece sarkiydi. Sezen Aksu'nun guzel sarkilarindan biri. Gunce soylediginde sarkiyi unutmustum bunca yil. Ekranda donup kaldim. Sozlerinden donup kaldim. Neler yasadigima donup kaldim.

"bir tek sana guvenmistim...

...

hani her şeyindim ben senin
hani kor dudaklındım
hani karlarda açan cicektim

vazgecilmezdim"